24. Jun 2013 10:50

Animačný expres BAB je v Prievidzi

Bienále Animácie Bratislava (BAB) je svetovo unikátny medzinárodný festival animovaných filmov pre deti. Do Prievidze zavítal Animačný expres BAB, ktorý prináša výberovú kolekciu ocenených filmov slovenských tvorcov z festivalov Bienále animácie Bratislava. Pozrieť si ich môžete do 12. júla 2013.

Festival Bienále Animácie Bratislava udeľuje aj významné ocenenia. Okrem Hlavnej ceny – Ceny Viktora Kubala za najlepší film v súťaži, Ceny Sv. Vojtecha – ceny Višegrádu, ceny UNICEF je na festivale ešte jedna neobyčajná cena. Po všetkých súťažných predstaveniach hlasujú aj deti a udeľujú Cenu detského diváka.

Budúci festival, 12. ročník BAB 2014, ktorý sa bude konať od 6. do 10. októbra 2014, bude premietať súťažné filmy aj v Prievidzi a deti budú môcť hlasovať za najlepší film. Cena detského diváka tak získa ešte väčšiu dôležitosť. Veď budú hlasovať nielen deti v dvoch veľkých kinách v Bratislave, ale aj v Prievidzi!

Práve preto do Prievidze zavítal už v júni Animačný expres BIB. Tento rozprávkový vlak vezie deťom nové filmy, ktoré ešte dosiaľ nevideli – víťazné filmy slovenských tvorcov z festivalov Bienále animácie Bratislava (BAB). Veríme, že sa vám budú páčiť, že sa o nich budete rozprávať a hodnotiť si ich tak, ako to robí naozajstná porota.

V animačnom exprese môžete vidieť tieto príbehy: Chyťte ho!, Kto je tam?, Viliam, Hurá na hrad! a Príbeh Bratislavského hradu. Animačný expres si môžete pozrieť do 12. júla 2013 v Art galérii – kine Baník v Prievidzi. Tešíme sa na Vás deti!

CHYŤTE HO! rež.Boris Šima, 2008, 18´
Veselý príbeh, v ktorom sa dozviete, čo všetko sa môže stať počas obyčajnej školskej návštevy múzea. Hrdina – malý chlapec prežije veľké dobrodružstvo vďaka svojmu šibalstvu. Pozrite sa, či ho to aj trochu zmení…
Film získal Prémiu Literárneho fondu na IX.ročníku Bienále animácie Bratislava, BAB 2008.

KTO JE TAM?, rež. Vanda Raýmanová, 2010, 9´40“
Animovaný film, úspešný na mnohých svetových festivaloch, pošepne malým i väčším divákom príbeh nielen o prekonávaní strachu, ale aj o tom, že priateľstvo je najlepšia vec na svete.
Film získal Cenu Sv. Vojtecha za najlepší film z krajín Višegrádu na XI.ročníku Bienále animácie Bratislava, BAB 2012.

VILIAM, rež. Veronika Obertová, 2009, 7´19“
Príbeh chlapca Viliama, ktorý žije vo svojom vlastnom animovanom svete, vytvorenom v reálnom svete. Detská zábava však prerastie do problému, ktorý si žiada riešenie – ale ani to nie je jednoduché.
Film získal Prémiu Literárneho fondu na X.ročníku Bienále animácie Bratislava, BAB 2010.

HURÁ NA HRAD!, rež. Boris Šima, 2011, 6´
Školák Jakub pri prehliadke múzea šibalsky potiahne za chvost preparovaného mamuta, ktorý mu od tej chvíle pripraví nezabudnuteľné dobrodružstvo. Veselou formou sa deti dozvedia niečo z dejín. Film vznikol na objednávku Slovenského národného múzea.
Film získal Prémiu Literárneho fondu na XI.ročníku Bienále animácie Bratislava, BAB 2012.

PRÍBEH BRATISLAVSKÉHO HRADU, rež. Vladimír Malík, 2011, 6´
Možno ani neviete, že históriu možno poznať aj s humorom a iste to nebola náhoda, že práve tomuto filmu udelili detskí diváci ocenenie. Dozviete sa, že na kopci, kde dnes stojí Bratislavský hrad, sa usadili prví ľudia už v praveku, že po tisícročia sa toto sídlo zväčšovalo a menilo až do podoby dnešného štvorvežového hradu. Film vznikol na objednávku Slovenského národného múzea.
Film získal Cenu detského diváka na XI. ročníku Bienále animácie Bratislava, BAB 2012.

Ďalšie aktuality

Prievidza získala 268 tisíc eur z eurofondov na realizáciu…

4. Aug 2022 8:10
Mesto Prievidza bolo úspešné so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na…

Pripravujú rekonštrukciu multifunkčného ihriska vo Veľkej…

4. Aug 2022 8:03
Mesto Prievidza realizuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu multifunkčného…

Relácia mestského rozhlasu na 31. týždeň

4. Aug 2022 7:03
Uverejňujeme krátke správy, ktoré budú vyhlasované v mestskom rozhlase v 31. týždni.